مجتمع هنری و آموزشی یعقوبی  65×1180

رویدادهای پزشکی

منتشرشده در رویدادهای پزشکی

فایل تقدیمی دکتر آرامی جهت کاردرمانی

فروردين 30, 1395 Hit: 543 نوشته شده توسط 
فایل تقدیمی دکتر آرامی جهت کاردرمانی

کار درمانی به زبان ساده : شاخه ای از رشته های توانبخشی است که هدفش افزایش توانایی و استقلال معلولین از نظر ذهنی و جسمی است .
کار درمانی در سه شاخه ذهنی, روانی و حرکتی فعالیت می کند در زیر توضیحات مختصروساده از بیماریها و روشهای موثر کاردرمانی برای این موارد ذکر می شود.

اطلاعات تکميلي

بارگیری پیوست‌ها:

 

 

 

 

 

1 اتیسم : از بیماریهای اختلال ارتباطی است که علائم آن تا سه سالگی خود را نشان میدهد . عمده مشکلات اتیسم اختلال پردازش حسی است . بیمار در حواس پنجگانه خود و پردازش آنها در مغز مشکل دارد که به دو صورت پر حسی و کم حسی خود را نشان میدهد .

2 رویکردهای درمانی کار درمانی برای اتیسم بیشتر حسی است یعنی ابتدا باید با تکنیک ُSI(یکپارچگی حسی ) حواس بیمار را تعدیل کرد که شامل ماساژ عمقی و سطحی سر تاسر بدن و تحریکات تعادلی است که این تکنیک به مرور باعث افزایش توجه و ارتباط بخصوص جسمی و کاهش حرکات کلیشه ای (تکراری ) کودک میشود . پس از درمان حسی و تعدیل آن بر اساس سن کودک تکنیک های درکی حرکتی p.m)-)مورد استفاده قرار می گیرد که شامل حرکات یکطرفه و دو طرفه اندام ها است که موجب افزایش هماهنگی نیمکره های مغز میشود .آموزش مهارتهای  ذهنی نیز بخشی از درمان اتیسم میباشد از جمله آموزش مفاهیم رنگها . اشیاء .اشکال . حیوانات . ریاضی و غیره........... میباشد . اتاق تاریک نیز یکی دیگر از درمانهایی است که برای کودکان اتیسم با توجه و ارتباط چشمی پایین استفاده میشود .

3 اختلالات یادگیری : شامل نوشتن . خواندن و ریاضی است . کودکی که دچار اختلال یادگیری است نسبت به کودکان عادی دیرتر مفاهیم را می آموزد و در یکی از سه مورد بالا دچار مشکل است . کار درمانی برای این کودکان شامل هم آموزش ذهنی و هم آموزش مهارتهای درکی – حرکتی است .

4 اختلال بیش فعالی همراه با کاهش توجه : نوعی اختلال توجه همراه با بیش فعالی است مهارت دقت و توجه تمرکز در سطوح مختلف دچار نقص و اختلال می باشدوهمین امر سبب ایجاد اختلال در روند کارهای روزمره و فعالیتهای آموزشی ویادگیری می شودو تحمل نشستن و انجام فعالیت راندارد . کودک بیش فعال بسیار پر انرژی و پر جنب و جوش است و از خطر کردن نمی هراسد.

کار درمانی برای این کودکان شامل آموزش ذهنی . یکپارچگی حسی و آموزش مهارتهای درکی حرکتی است که با هدف افزایش توجه و کاهش تنش کودک و افزایش یادگیری او میباشد .

" اختلالات فلج مغزی "

a فلج یکطرفه بدن : شامل سفتی یکطر فه اندام میباشد که دراین اختلال بیمار از اندام های یک سمت بدن خود استفاده نمی کند و اندام مبتلا بسیار سفت بوده و تحت کنترل ارادی بیمارنیست .
کاردرمانی برای این بیماران انجام تکنیکهای کاهش اسپایسیتی(سفتی )اندام . افزایش تعادل . بهبود همانگی اندام و تقویت عضلات ضعیف و آموزش مهارتهای ظریف است میباشد .

b سفتی چهار اندام : شامل سفتی در همه اندامهای حرکتی دست و پا میباشد که این سفتی باعث تاخیر در کسب مراحل رشد حرکتی بیمار میشود . درمان کاردرمانی برای این بیماران شامل : تکنیکهای کاهش سفتی . بهبود تعادل . تسهیل مراحل رشد حرکتی است و در صورت اختلال شناختی کاردرمانی در حیطه ذهنی نیز مداخله میکند .

"فلج مغزی شل ( فلاسید ) : "

بیماران مبتلا به این اختلال قوام عضلانی بسیار پایینی دارند که موجب شلی مفاصل در آنها میشود . همین مسئله باعث تاخیر در کسب مراحل رشدی میشود کار درمانگر با استفاده از تکنیکهای حرکتی و تقویت عضلات و تحریکات تعادلی و حسی سعی در درمان این گونه بیماران میکند .

"اختلال ضعف پیشروند عضلانی (میوپاتی ) "

این گونه بیماران بنا به دلایل ژنیتیکی دچار ضعف پیشروند در عضلات میشود که این مسئله موجب از دست دادن استقلال در تحرک و انجام کارهای روزمره میشود که در برخی موارد موجب از کار افتادن ارگانهای حیاتی مانند قلب می شود . کار درمانگر با انجام تمرینات تقویتی در جه بندی شده با توجه به توان بیمار و آموزش مهارتهای روزمره و تحریکات تعادلی سعی میکند جلوی پیشرفت اختلال را بگیرد و به بیمار در کسب استقلال کمک کند .

اختلالات تعادلی : در این اختلالات بیماران به دلیل مشکل در عملکرد یا ساختار مخچه دچار مشکل در حفظ تعادل میشوند . بنابراین  این گونه بیماران در تحرک و انجام مهارتهای روزمره استقلال خود را از دست میدهند همچنین عضلات اصلی در حفظ تعادل ضعیف هستند . کار درمانگر با انجام تمرینات تقویتی و تعادلی به بیماران در کسب استقلال یاری میرساند .

"سندرم داون "

نوعی بیماری ژنیتیکی است که منجر به عقب افتادگی ذهنی و در اکثر موارد شلی عضلات و مفاصل و تاخیر در کسب مراحل رشدی میشود . کار درمانگر با انجام تمرینات تقویتی و تعادلی به این گونه بیماران در کسب مراحل رشدی – حرکتی یاری میرساند و همچنین کاردرمانی ذهنی با آموزش مهارتهای شناختی – ادراکی رفع نقص توجه بیماران . شاخه مهمی از درمان است .

اطلاعاتجهت اطلاعات بیشتر به قسمت اطلاعات تماس مراجعه فرمایید

اطلاعاتهمچنین جهت دریافت فایل به قسمت پیوست ها مراجعه فرمایید

آخرین ویرایش در شنبه, 08 خرداد 1395 07:45
خواندن 543 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکتر امیر آرامی

گفتار درمانی ، کاردرمانی ذهنی و جسمی در کرج

مرکز مهارت آموزی بردیا رایا هنر البرز
جای بنر شما 54×280

پربازدیدترین رویدادها

جای بنر شما 151×280

تحلیل های کسب و کاری

جای بنر شما 54×280

کانال ویدئویی مشاغل

جای بنر شما 54×280

افتتاحیه نمایشگاه و ...

جای بنر شما 54×280

فروش ویژه

فرصت های شغلی کرج
شهروندان عزیز استان البرز می توانند از آگهی های استخدام و دعوت به همکاری مشاغل عضو در دفتر تلفن ...
تخفیف ویژه آتلیه شیما
50% تخفیف ویژه  آتلیه شیما زمان از 10 مهر الی 30 آبان
جای بنر شما 54×279

ورود

آمار سایت